Vistas buljons: TOP 5 ātras un garšīgas receptes

Vistas buljons ir vistas novārījums. Buljona konsistence, caurspīdīgums un citas īpašības ir atkarīgas no tā, no kādām vistas daļām tas ir pagatavots. Tāpat tā kvalitāti ietekmē putna svaigums un pagatavošanas tehnoloģija. Diētiskākais ir buljons no krūtiņām bez ādas.

Vistas buljons: sastāvs un kalorijas

Vistas gaļa, no kuras pēc tam tiek iegūts buljons, satur daudz vitamīnu, no kuriem lielākā daļa ir B vitamīniem (B12, B6, B2), folijskābei, H vitamīnam. No minerāliem var izdalīt kalciju, magniju, fosforu, cinku, sērs. Visas šīs vielas palīdz uzturēt dzīvībai svarīgus orgānus un visas cilvēka ķermeņa sistēmas.

Visas derīgās sastāvdaļas ir atrodamas ne tikai gaļā, bet arī kaulos, tāpēc buljonu parasti gatavo, izmantojot visas vistas daļas.

Vistas buljona kaloriju saturs ir 15 kcal uz 100 g šķidruma.

Klasiskā vistas buljons

Klasiskā buljona pagatavošana aizņem apmēram 40 minūtes. Ar šo laiku pietiek, lai jūs mazliet izsalktu no ēstgribīgajām smaržām, kas izklīdīs pa visu virtuvi.

Klasiskā vistas buljons

Sastāvdaļas:

  • vistas kājas — 500 g;
  • vistas spārniņi — 500 g;
  • ūdens — 5000 ml;
  • augu eļļa — 20 ml;
  • sīpoli — 150 g;
  • burkāni — 150 g;
  • lauru lapa — 2 gab;
  • sāls — pēc garšas;
  • melnie piparu graudi — pēc garšas.

Pagatavošana:

  1. Nomazgājiet un notīriet dārzeņus. Noskalo un nosusina vistas kājas un spārnus. Uzkarsē cepeškrāsni līdz 220°C.
  2. Gaļu liek katlā ar aukstu ūdeni un uzvāra. Samaziniet siltumu līdz minimumam un noslaukiet visas putas, kas veidojas uz ūdens virsmas.
  3. Dārzeņus rupji sakapā, apsmērē ar eļļu un liek uz 10 minūtēm sakarsētā cepeškrāsnī.
  4. Pārlejiet dārzeņus ūdenī uz gaļu, pievienojiet sāli, piparus un lauru lapu. Vāra buljonu uz lēnas uguns bez vāka 40 minūtes.
  5. Gatavo buljonu izkāš caur sietu.

Vistas buljons ar olu

Vienkāršs, veselīgs, garšīgs buljons ar olu.

Vistas buljons ar olu

Sastāvdaļas:

  • olu nūdeles — 50 g;
  • burkāni — 1 gab;
  • kartupeļi — 2 gab;
  • provansas garšaugi — 2 ĒK;
  • sāls — 1 ĒK;
  • olas — 4 gab;
  • vistas spārniņi — 4 gab.

Pagatavošana:

  1. Noskalo vistas spārniņus, liek katliņā un vāra uz vidējas uguns 25 minūtes. Pēc 15 minūtēm ik pēc 5 minūtēm noņemiet putas ar ēdamkaroti.
  2. Nomizo un sagriež burkānus, kartupeļus.
  3. Olas liek bļodā ar aukstu ūdeni un vāra uz vidējas uguns 20 minūtes.
  4. Pēc 25 minūšu vārīšanas vistu spārniņiem pievieno sakapātus burkānus un kartupeļus. Pagatavojiet vēl 15 minūtes. Pievienojiet provansas garšaugus un sāli.
  5. Pēc 15 minūtēm izslēdz gāzi un liec katlā olu nūdeles. Aizveram vāku.
  6. Ļaujiet nūdelēm vārīties vistas buljonā 10 minūtes. Noņemiet olas no plīts un pārklājiet ar aukstu ūdeni. Ļaujiet tiem atdzist.
  7. Gatavo buljonu pasniedz ar divām vistas olas pusēm. Labu apetīti!

Vistas buljons ar rīsiem

Vistas buljonu ar rīsiem pagatavot nav grūti. Šī ēdiena iezīme ir tāda, ka rīsus gatavo atsevišķi, un tikai tad tos izklāj uz šķīvjiem un pārlej ar buljonu. Pateicoties tam, rīsu zupa buljonā nav bieza. Ēdienu gatavošanai labāk izmantot veselu mājās gatavotu vistu. Šajā gadījumā zupa izrādīsies bagātīga un smaržīga.

Vistas buljons ar rīsiem

Sastāvdaļas:

  • mājas vista — 1 gab;
  • sīpoli — 1 gab;
  • burkāni — 1 gab;
  • garšvielas vistas gaļai — 1 TK;
  • sāls 1 TK;
  • rīsi — 150 g;
  • ūdens — 2000 ml.

Pagatavošana:

  1. Rūpīgi izskalojiet vistu. Notīriet un mazgājiet dārzeņus. Burkānus sarīvē uz rupjās rīves. Nevārītus rīsus noskalo 3-4 reizes. Sagrieziet zaļumus.
  2. Uzvāra vistas buljonu. Lai to izdarītu, ielejiet ūdeni katlā un uzlieciet uguni. Pagaidiet 10 minūtes, līdz ūdens uzvārās. Ielieciet katlā visu vistu, sīpolu un burkānu. Pievieno sāli un garšvielas. Vāra vistu uz lēnas uguns 50 minūtes.
  3. Atsevišķā katlā uzvāra rīsus. Lai to izdarītu, ielej 450 ml ūdens, pievieno pusi tējkarotes sāls, rīsus un liek uz uguns. Vāra 20-25 minūtes uz lēnas uguns. Ūdenim vajadzētu vārīties prom. Noskalo rīsus un noliek malā, līdz tiek pasniegts buljons.
  4. Pabeidziet gatavot zupu. Lai to izdarītu, izņemiet vistu un sīpolu no katlas un atdaliet gaļu no kauliem. Tagad sagatavojieties kalpošanai. Rīsu zupa uz buljona jālej šķīvjos, uzliekot sastāvdaļas apakšā un uzlejot buljonu.

Garšīgs vistas buljons

Krūze karsta buljona atvieglo vispārējo stāvokli saaukstēšanās un citu slimību gadījumos, kad nav apetītes. Šodien mēs jums pateiksim, kā pagatavot vistas buljonu ar olu. Lai pagatavotu šo olu buljonu, olas ir jāvāra cieti.

Garšīgs vistas buljons

Sastāvdaļas:

  • vistas kājas — 1 gab;
  • sīpoli — 1 gab;
  • vistas ola — 3 gab;
  • ūdens — 1500 ml;
  • sāls — 1 TK;
  • dilles — 6 g.

Pagatavošana:

  1. Noskalojiet sīpolus, dilles un vistu zem tekoša ūdens. Vāra olas pirms laika.
  2. Gaļu liek katliņā un pārlej ar aukstu ūdeni. Pievienojiet sāli un veselu sīpolu. Ielieciet spēcīgu uguni. Tas uzvārīsies 10 minūšu laikā. Noņemiet putas, samaziniet uguni. Vāra 60 minūtes.
  3. Vārītās olas nomizo un sagriež šķēlēs.
  4. Izņemiet vistu, atdaliet gaļu no kaula un atgrieziet to katlā. Buljons gatavs. Pasniedzot, pievienojiet olu tieši šķīvī.

Vistas buljons ar kukurūzu

Garšīgs, košs un viegls vistas buljons ar kukurūzu izdaiļos ikdienas ģimenes vakariņas un ieņems savu īsto vietu mājas ēdienkartē. Zupa ir bieza, pateicoties kukurūzas cietei, ļoti barojoša un sātīga, un tajā pašā laikā mazkaloriju un veselīga.

Vistas buljons ar kukurūzu

Sastāvdaļas:

  • vistas fileja — 200 g;
  • makaroni — 30 g;
  • konservēta kukurūza — 100 g;
  • ūdens — 600 ml;
  • krējums 20% tauku — 100 g;
  • kukurūzas ciete — 1 ĒK;
  • piens 1,5% — 3 ĒK;
  • sāls — 1 TK;
  • malti melnie pipari — 1 TK;
  • pētersīļi — 30 g.

Pagatavošana:

  1. Ja nepieciešams, atkausējiet vistu. Atveriet kukurūzas kannu un noteciniet šķidrumu. Nomazgājiet pētersīļus, nosusiniet un smalki sagrieziet.
  2. Vistas fileju liek ūdenī, pievieno krējumu, liek uz spēcīgas uguns. Kad ūdens vārās, noņemiet iegūtās putas un samaziniet uguni līdz minimumam. Ļaujiet vistas buljonam vārīties ar aizvērtu vāku 25 minūtes. Izņemiet gaļu, sagrieziet to vidēja izmēra gabaliņos.
  3. Vārošajā buljonā ielieciet makaronus, samaisiet un vāriet 5 minūtes. Šajā laikā kukurūzas cieti atšķaida pienā un ielej buljonā. Kārtīgi samaisa. Pievienojiet kukurūzu, vistas gaļu, sāli un maltus melnos piparus. Pagatavojiet vēl 2 minūtes.
  4. Pasniedziet vistas buljonu ar kukurūzu, dekorējot ar sasmalcinātiem pētersīļiem.

Kā izvārīt vistas buljonu: noderīgi padomi

Veselīga un garšīga buljona pagatavošanai ieteicams izmantot mājās gatavotu vistu. Šāda vienkārša, bet ļoti veselīga ēdiena pagatavošanai ir vairākas iespējas.

Kā izvārīt vistas buljonu

  1. Ja ir jauna vista, tā jānomazgā zem tekoša ūdens. Pēc tam to vajadzētu ievietot katliņā, ielej ūdeni un likt uz uguns. Kad ēdiens vārās, vāra vēl 20-25 minūtes. Pēc šī laika ūdeni var notecināt un izmantot gatavo buljonu.
  2. Lai saglabātu visas buljona derīgās īpašības, varat izmantot citu metodi. Tiek uzskatīts, ka, lai iegūtu noderīgu novārījumu, labāk ir izmantot veca gaiļa liemeni. Gaļa ir rūpīgi jānomazgā. Ielejiet ūdeni bļodā ar gaili, pievienojiet burkānus, sīpolus un uzlieciet pannu uz lēnas uguns. Pēc vārīšanas jums ir jānoņem putas, pēc kuras jums ir nepieciešams maksimālais uguns. Pēc 10 minūtēm dārzeņi ir jāizņem, un gaļu vajadzētu pagatavot apmēram trīs stundas uz lēnas uguns. Pusstundu pirms gatavības var pievienot sāli, garšvielas pēc garšas. Gatavais buljons ir jāatdzesē, jāfiltrē, pēc kura tas ir gatavs lietošanai.
  3. Vistas buljonu var pagatavot no veselas vistas, puses vistas vai no konkrētām tās daļām, piemēram, kauliem, spārniņiem, kājiņām. Gaļa jāuzņem ar ātrumu 750 g uz 5 litriem ūdens. Ja liemenis ir liels, ieteicams to sadalīt mazos gabaliņos. Būs nepieciešami arī daži dārzeņi, piemēram, sīpoli, burkāni, ķiploki. No garšvielām varat izmantot dilles, lauru lapu, krustnagliņas, rozmarīnu. Gaļu jāieliek katliņā, pārlej ar aukstu ūdeni un liek uz uguns. Pēc vārīšanas ir nepieciešams noņemt putas. Tas tiek darīts, lai ēdiens būtu caurspīdīgs. Ja rodas šaubas par vistas barības dabiskumu, ūdeni var notecināt 2-3 reizes. Šo vistas buljonu vajadzētu pagatavot 45-50 minūtes. Papildus gaļai šeit var būt dārzeņi un garšvielas. Buljonu vajadzētu vārīt, līdz gaļa sāk atdalīties no kauliem. Lai iegūtu bagātīgu produktu, gatavošanas sākumā jāpievieno sāls.

Vistas buljons

Izskatu vēsture

Leģenda par pirmo vistas buljonu piemin vergu, kurš faraonam nozadzis vistu. Bēgot no vajāšanām, vergs iemetis vistu verdošā katlā, faraons sajutis brīnišķīgu aromātu un piedevis zaglim. Taču, lai šī leģenda kaut nedaudz līdzinātos patiesībai, tajā bija jāparādās citam zaglim — viņš tajā pašā katlā iemeta garšvielas. Bez tiem buljonam nav faraona žēlastības cienīga aromāta. Visticamāk, vistu sāka gatavot jau neolīta periodā, kad savvaļas vistas tika pieradinātas un jau prata gatavot ēdienu.

Kāpēc ir labi ēst vistas buljons?

Vistas buljons noder saaukstēšanās gadījumos, tas atjauno spēku un vitalitāti. Ir pierādīts, ka vistas buljons ir labs kaklam: tas sasilda, atšķaida flegmu, mazina kairinājumu. Vistas buljonā esošais proteīns aktīvi piedalās šūnu veidošanā. Produkts ir noderīgs gremošanas traucējumiem, kas saistīti ar kuņģa sulas skābuma samazināšanos. Vistas buljonu nav ieteicams lietot podagras, urolitiāzes, vistas alerģiju gadījumā.

Kā garšo vistas buljons?

Vistas buljona garša atšķiras atkarībā no sastāvdaļām. Vistas gaļai nav īpaši spilgtas garšas, bet pievienotās garšvielas var to ļoti mainīt.

Kā un cik daudz uzglabāt?

Ledusskapī 2-4 dienas, saldētavā 5-6 mēnešus, istabas temperatūrā 12-18 stundas. Pēc divu dienu uzglabāšanas ledusskapī vistas buljonu ieteicams uzvārīt.

Kāpēc vistas buljons ir duļķains un balts?

Šai problēmai ir vairāki iemesli.

  1. Pirmkārt, buljons neizdodas caurspīdīgs, jo tika izmantotas nepareizās vistas daļas. Āda, iekšas, īpaši aknas, padara trauku duļķainu ar baltu krāsu. Pirms vārīšanas jums vajadzētu izvēlēties pareizās liemeņa daļas buljonam.
  2. Duļķains buljons tiek iegūts arī vārīšanas uz lielas uguns. Jāatceras, ka pēc vārīšanas trauku vajadzētu pagatavot uz lēnas uguns. Ja gatavošanas laikā panna ir pārklāta ar vāku, pelēkās putas, kuras nepieciešams noņemt, neuzkrājas uz šķidruma virsmas, bet nosēžas apakšā.
  3. Arī nelaikā pievienojot sāli, tiek iegūts duļķains trauks. Pirms dārzeņu pievienošanas buljonu sāliet.
  4. Iemesls var būt burkāni. Labāk pievienot veselu, bez mizas. Ja dārzeņu sagriež vai sasmalcina ar rīvi, buljons kļūs duļķains.
  5. Vistas buljona pagatavošanai jāizmanto auksts ūdens, pretējā gadījumā trauks kļūs duļķains.
  6. Gatavojot, noteikti noņemiet putas no vistas buljona.

Kā pagatavot caurspīdīgu vistas buljonu

Lai pagatavotu dzidru buljonu, vispirms gaļa ir rūpīgi jānoskalo ar aukstu ūdeni un jāvāra. Jums ir jāatbrīvojas no pirmā buljona. Pēc tam gaļa atkal jāmazgā. 40 minūtes ir pietiekami, lai iegūtu dzidru buljonu. Vāra vārīšanas laikā ēdienu nedrīkst maisīt, un ir svarīgi regulāri noņemt putas. Dažas mājsaimnieces atsevišķā bļodā pagatavo papildu sastāvdaļas un tikai tad pievieno tās buljonam.

Dalīties ar draugiem
Novērtē recepti
TOPrecepte.lv