Siera zupa: TOP 35+ vienkāršas un gardas receptes
Siera zupa ar kausētu sieru ir ļoti maigs un oriģināls ēdiens, kas patiks ikvienam. Vissvarīgākais ir tas, ka tas ir diezgan viegli sagatavojams un neprasa daudz laika. Šai zupai ir daudz recepšu: ar frikadeļēm, vistu, lasi, sēnēm, ķirbi, tomātiem un daudzām citām iespējām! Katra zupa ir īpaša un ļoti garšīga.
Kā pagatavot siera zupu: gatavošanas noslēpumi
Ja siers ir viens no taviem iecienītākajiem ēdieniem, tad dažādas siera zupas tevi noteikti patiks. Maigs aromāts, garša un krēmīga tekstūra — nav iespējams pretoties tik kārdinošam ēdienam. Bet, lai īstai siera zupai būtu šādas īpašības, jums jāzina daži smalkumi:
- Ja siera zupas sastāvdaļās ir kartupeļi, tad siers jāliek, kad kartupeļi ir gandrīz gatavi, jo, liekot agrāk, kartupeļi paliks cieti, jo skābā vidē slikti gatavo.
- Sieru nav vērts pievienot lielos gabaliņos — tā tas ilgāk kusīs, labāk berzēt uz rīves.
- Lai kausēto sieru būtu viegli sarīvēt, turiet to saldētavā apmēram 15 minūtes.
- Kad zupai pievieno sieru, samazini plīts siltumu līdz vidējai vai minimālajai.
- Tiem, kas kontrolē savu ķermeņa svaru, siera zupās labāk nelikt daudz papildu produktu, jo pats ēdiens ir ļoti barojošs.
- Lai zupa būtu kalorijām bagātāka, to parasti gatavo liellopa vai vistas gaļas buljonā ar gaļas gabaliņiem. Vieglākai siera zupai pagatavojiet to dārzeņu buljonā vai ūdenī.
Zupām ar sieru raksturīga iezīme ir siera garšas pārsvars, un pārējiem produktiem vajadzētu tikai nedaudz papildināt un izcelt. Siera zupu var pagatavot no jebkura veida siera – cieta, kausēta, pusmīksta un pat ar pelējumu. Trauka gatavošanas tehnoloģija būs atkarīga no izmantotā siera:
- Cietos un puscietos sierus, piemēram, parmezāna, Čedaras sierus sarīvē vai smalki sagriež ar nazi un gatavošanas beigās liek katlā.
- Kausētos sierus berzē tikai uz rupjās rīves un liek zupā, kad tā ir gandrīz gatava.
- Gatavajai zupai pievieno zilos sierus, un tos bieži sajauc ar pienu vai saldo krējumu.
Ķīmiskais sastāvs un kaloriju saturs
Siera zupas ķīmiskais sastāvs var atšķirties atkarībā no tā, kuras sastāvdaļas tiek izmantotas gatavošanā. Bet parasti siera zupa satur:
- ciete un šķiedra;
- organiskās skābes;
- mono- un disaharīdi;
- jods un mangāns;
- B vitamīni;
- nepiesātinātās taukskābes;
- magnijs, nātrijs un silīcijs;
- molibdēns un cinks;
- dzelzs un kalcijs;
- aminoskābes;
- vitamīni E un D;
- varš, bors un fosfors.
Produkta enerģētiskā vērtība parasti ir zema – 100 g ir aptuveni 52 kalorijas. Apmēram 3,5 g sastāva aizņem tauki, vēl 3,2 g un 2,3 g veido ogļhidrāti un olbaltumvielas.
Kāpēc ir labi ēst siera zupa?
Siera zupa satur daudz vitamīnu un minerālvielu, kas organismam nepieciešami pareizai darbībai. Noderīgās īpašības ietver:
- Aizkuņģa dziedzera darba uzlabošana.
- Nervu sistēmas normalizācija.
- Kaulu, matu, nagu stiprināšana.
- Anēmijas, beriberi profilakse.
- Paaugstināts tonuss un enerģija.
- Hematopoēzes normalizēšana.
- Kolagēna ražošana, kuras dēļ priekšlaicīga novecošanās palēninās.
- Vairogdziedzera darbības uzlabošana.
- Artrīta, osteoporozes profilakse.
Sakarā ar minerālvielu klātbūtni sastāvā, trauks labvēlīgi ietekmē ķermeni, ļauj ātrāk atgūties pēc operācijām, infekcijas slimībām, stiprina imūnsistēmu.
Lai gan zupa uz siera bāzes ir veselīga, to ne vienmēr var ēst. Kontrindikācijas ir:
- pankreatīts;
- alerģija pret produktiem, kas iekļauti sastāvā;
- gastrīts;
- kuņģa čūla akūtā stadijā;
- zarnu kolīts.
Bet pat tad, ja nav kontrindikāciju, ir svarīgi lietot zupu ar sieru mērenībā, lai izslēgtu alerģiju un gremošanas traucējumu izpausmes.
Zupa uz siera bāzes ir lieliski piemērota pusdienām vai vakariņām, kā arī svētku galdam. Tas ir barojošs, veselīgs un ļoti garšīgs.
Cik ilgi jāvāra siera zupa?
- Siera zupa no cietā siera tiek pagatavota vairākos posmos. Vispirms uzvāra buljonu, tad pievieno dārzeņus, sieru pievieno pašās beigās 5 minūtes pirms vārīšanas beigām.
- Ar kausētu sieru siera zupa jāvāra kā parasta zupa, līdz ir gatavas galvenās sastāvdaļas. Kausēto sieru sarīvē vai smalki sagriež un pievieno galvenajām sastāvdaļām 1-2 minūtes pirms vārīšanas beigām.
- Multikatlā siera zupu vāra 40 minūtes režīmā «Zupa».
Fakts no siera zupas vēstures
Lai cik dīvaini tas neizklausītos, bet siera zupa parādījās pavisam nesen – pagājušā gadsimta sākumā. Līdz tam daudzi pavāri visā pasaulē nevarēja saprast, kā verdošā ūdenī izkausēt ēdiena galveno sastāvdaļu – sieru! Pēc tam, kad tika atklāts šī gardā un tajā pašā laikā barojošā ēdiena noslēpums, siera zupa kļuva plaši izplatīta.
Klasiskā franču siera zupas recepte
Dažādu pasaules tautu mūsdienu kulinārijas mākslā ir milzīgs skaits recepšu sātīgas un smaržīgas siera zupas pagatavošanai, taču par klasiku tiek uzskatīta ēdiena franču versija ar maigu tekstūru un košu siera krēmīgu garšu.
Sastāvdaļas:
- vistas fileja — 500 g;
- šampinjoni — 500 g
- sīpoli — 1 gab;
- kausēts siers — 2 gab;
- sviests — 50 g;
- ķiploki — 2 daiviņas;
- ūdens — 2000 ml;
- augu eļļa — 2 ĒK;
- zaļumi — 15 g;
- sāls — pēc garšas;
- malti melnie pipari — pēc garšas.
Pagatavošana:
- Nomazgājiet gaļu un sagrieziet lielos gabalos. Cep tos eļļā līdz zeltaini brūnai. Uzvāra ūdeni un pārliek apcepto gaļu verdošā ūdenī.
- Sīpolu nomizo un smalki sagriež. Pēc tam apcep to augu eļļā. Sēnes sagriež ripiņās, pievieno sīpolam. Vāra, līdz šķidrums ir pilnībā iztvaikojis.
- Kausēto sieru sarīvē uz rupjās rīves un pievieno buljonam. Maisa, līdz siers ir pilnībā izkusis. Sasmalciniet ķiplokus, smalki sagrieziet zaļumus.
- Pārvietojiet sastāvdaļas no pannas uz buljonu. Pēc garšas pievienojiet sāli, piparus, ķiplokus un zaļumus. Pasniedziet zupu vēl siltu. Labu apetīti!
Citas receptes
Oriģinālu un tradicionālu siera zupa recepšu izlase ar soli pa solim fotoattēliem un instrukcijām.